Enable text based alternatives for graph display and drawing entry

Try Another Version of This Question

You have one type of nut that sells for $5.20/lb and another type of nut that sells for $8.30/lb. You would like to have 9.3 lbs of a nut mixture that sells for $8.10/lb. How much of each nut will you need to obtain the desired mixture?

You will need
lbs of the cheaper nut
and
lbs of the expensive nut.

Get help: